Dobré ráno do Čech i na Moravu – 8.4.2022


V pátečním vysílání Dobrého rána budou hosty Jana Kratochvílová a Jirka Hrubeš!

Jana Kratochvílová

Prakticky neustále měla velké problémy kvůli své výstřednosti, jež v socialistickém Československu nebyla vládnoucím režimem nijak vítána, setkávala se tudíž s mnoha zákazy a omezováním své umělecké dráhy. V roce 1983 jí bylo povoleno účinkovat na hudebním festivalu v Irsku.

V Londýně Jana Kratochvílová působila pod uměleckým pseudonymem Jana Pope. V roce 1985 podepsala spolu s Pavlem Trnavským a Jiřím Hrubešem exkluzivní smlouvu na LP Bohemian. Na nahrávání hostoval také baskytarista skupiny Level 42 Mark King. Deska vyšla v roce 1986 v deseti zemích západní Evropy a v Japonsku. Stihla desítky rozhovorů pro světový tisk, radia a televizní stanice a několik živých vystoupení hlavně v Německu a Francii.

Jirka Hrubeš – bubeník

Nejdříve hrál ve skupině Expanze a poté Horký dech Jany Koubkové (v obou skupinách hrál s kytaristou Michalem Pavlíčkem). Zde byl poznamenán jazzrockem, jehož prvky se v jeho bubenickém umění usídlily nastálo. V roce 1980 přestoupil i s M. Pavlíčkem do legendární novovlné skupiny Pražský výběr, s níž natočil desku Straka v hrsti (v roce 1982). Na začátku roku 1983 byl Pražský výběr zakázán a v roce 1985 Hrubeš emigroval do Anglie. V roce 1986, kdy se PV zase rozjel, přišel do PV bubnovat místo něho Klaudius Kryšpín. Dnes žije Jiří Hrubeš se zpěvačkou Janou Kratochvílovou.